top of page
Keresés
Szerző képeMaria Vanyovszki

Mi köze az önértékelésnek az önmegvalósításhoz?

Beiskolázás előtt a gyerekek 98%-as zseninek tekinthető, az iskola befejezése után már csak 2%. Ezt először egy német neurológusnál, Gerald Hüthernél olvastam. Azóta több kutatás is foglalkozott a témával, és megerősítette ugyanezt a számot. Ehhez képest nemhogy zseninek nem érezzük magunkat, de az értékeinkkel sem vagyunk tisztában.

Hogyan tudnánk akkor önmegvalósítani? Erről szól a mai cikk.


önmegvalósítás

Ki a zseni?

A közbeszédben a zseni fogalmát túlmisztifikáljuk, és valami olyan ritka képességet társítunk hozzá, mint a Marvel storykban a hősöknek és X-Meneknek van. Ehhez képest a zseni sokkal inkább egy szerencsés helyre született egyén. Aki egészen pici korától megkapott minden támogatást arra, hogy gyermeki kíváncsisága, nyitottsága és tudásszenvedélye a neki legmegfelelőbb ütemben és körülmények között teljesedjen ki.

Elég csak utánaolvasni olyan élettörténeteknek, mint akár a Mozarté, akár a sakkozó Polgár lányoké, akik egy szeretetteljes környezetben, célfókuszált magántanulóként érték el azt, amit elértek.


Az önértékelésünk alakulása

Sajnos mivel a nevelési szokásaink és az oktatási rendszerünk úgy van kialakítva, hogy a negatívumokra irányítja a figyelmet, az önértékelésünk annyira nem reális, hogy el van tolódva negatív irányba. A kezdetektől a gyengeségeinkre hívják fel a figyelmet, ráadásul blokkoló módon, például “neked nincs nyelvérzéked”, “te hülye vagy a matekhez”.


Megoldás az önmegvalósítás útján

Az önértékelésünk fejlesztése hosszú folyamat lehet, szoros menetben az önismerettel és önbizalom növelésével. Tuladonképpen ezt is tekinthetjük az önmegvalósítás egyik lehetőségének.


Kezdetnek egy egyszerűnek tűnő gyakorlatot javaslok, bár ma már tudjuk, hogy ez a legtöbb embernek kifejezetten nehéz.


  1. Üljünk le és írjunk össze legalább 10 jó tulajdonságot, erősséget magunkról.

Például: talpraesett vagyok, jó tanácsadó vagyok stb.  


Míg másról ez kifejezetten könnyen sikerül, magunkról gyakran nemhogy 10, de 5 erősséget is nehezen szedünk össze. Ilyen esetben mindenképp érdemes elmenni egy coach-hoz.


  1. Ha megvagyunk a 10 erősséggel, írjunk magunkról 10 olyat, amikben nem érezzük magunkat elég jónak, vagy egyáltalán, és fejlődni szeretnénk. 


Például: “nem tudok nemet mondani” helyett, “szeretném meghúzni a határaimat”; “nem merek emberek előtt beszélni” helyett, “szeretném fejleszteni az előadói készségeimet”.


A másik nagy fejlődési lehetőség ugyanis, amit akár önmegvalósításnak is hívhatunk, pont abban van, elkezdünk fejlődni azokban a dolgokban, amikkel kapcsolatosan megszégyenítettek, blokkoltak. (Lásd még hozzá az előző példáimban a “neked nincs nyelvérzéked”, “te hülye vagy a matekhez” beszólásokat.)


Az egyik divattervező ismerősöm mesélte például, hogy ő az önbizalom hiányát kompenzálta a feltűnő ruhákkal, amikkel aztán nagyon sikeressé vált.


_____

Ha az önértékelése fejlesztéséhez és önmegvalósítási útjához coachot szeretne igénybe venni, várom megkeresését:

Vanyovszki Mária


önmegvalósítás



Comments


bottom of page