top of page
Keresés

Barátság egy nárcisztikus személlyel - Miről ismerhető fel, mik a veszélyei és mit tehetünk?

Szerző képe: Maria VanyovszkiMaria Vanyovszki

Az utóbbi években nagy teret kapott a nárcisztikus személyiségzavarról való tájékozódás. A legtöbb szakmai írás ugyanakkor párkapcsolati vagy gyerek-szülő kontextusban tárgyalja, hogy miről ismerhető fel, mik a veszélyei, mit tehet a másik személy, stb. De mi van akkor, ha egy gyerekkortól magunkkal hozott barátságban ismerjük fel a jeleket? Vagy felnőttként kapcsolódunk egy megnyerő személyiséghez, aki mellett egy idő után egyre nehezebben érezzük magunkat?


Erről szól a bejegyzés.


nárcisztikus barátság

A nárcisztikus személyiségzavar (NPD) főbb jellemzői


A DSM-5 (Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyve) szerint a nárcisztikus személyiségzavar olyan tartós mintázat, amelyet a felsőbbrendű önkép, empátia hiánya és állandó figyelemigény jellemez:

  • önmagukat különlegesnek és mások felett állónak látják, gyakran idealizálják, 

  • csodálatot várnak el,

  • a többi embert gyakran kezelik eszközként céljaik eléréséhez, 

  • empátiájuk hiányzik, 

  • gőgösség, irigység jellemezheti őket, 

  • rendkívül érzékenyek, a legkisebb kritikára is erős dühvel reagálnak.


Gyakorisága és stabilitása ellenére még mindig ritkán kutatott kórkép. - áll Vizin Gabriella PhD, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta tanulmányában.

Barátság egy nárcisztikus személyiségzavarú személlyel


A barátságok életünk kulcsfontosságú elemei. Egy gyerekkorból hozott barátsághoz hajlamosak vagyunk akkor is ragaszkodni, ha az egyre nagyobb nehézséget okoz. Ilyen lehet a barátság egy nárcisztikus személyiségzavarú emberrel.


A nárcisztikus személyek különböző szinten élhetik meg az önmagukról alkotott pozitív kép fenntartását, gyakran manipulatív vagy kizsákmányoló viselkedésen keresztül. Ezt azért is nehéz felismerni, mert a nárcisztikus barát kezdetben kifejezetten megnyerő, szeretetteljes viselkedést mutat. Emlékezetes nagy élmények, közös kalandok, beszélgetések jellemezhetik a barátságot. Különösen erős lehet az összekapcsolódás, ha egy empata a másik fél. Lehet egy gyerekkori hasonló sérülés tapasztalás, áldozati szerep, outsider érzés, ami még jobban összeköti a két embert. (Erről külön írok később.)


Miről ismerhető fel, ha egy barát nárcisztikus?


1. Túlzott figyelemigény

A nárcisztikus barát állandó figyelmet és elismerést követel. Bár eleinte elégedett lehet, ha elmondod neki, mennyire tehetséges, szellemes vagy vonzó, hosszú távon már nem lesz elég. Mindig arra vágyik, hogy a középpontban legyen.


2. Empátia hiánya

A nárcisztikus emberek hajlamosak elhanyagolni a barátok érzéseit, problémáit. Ha te mesélnél egy gondodról, gyorsan visszairányítják a beszélgetést saját magukra, vagy lekezelően reagálnak.


3. Mások kihasználása

A kapott szívességet elbagatellizálja. Ha tőle kérünk szívességet, elfelejti, elhanyagolja. Mindig okosabb, és más megoldást mond a kért szívesség helyett.

Ha észreveszed, hogy a barátod rendszeresen használja a kapcsolatait, hogy előnyt szerezzen, vagy mindig csak neki kell segítened, de fordított helyzetben hiányzik a viszonzás, az figyelmeztető jel lehet.


4. Kritika érzékenység

Bár a nárcisztikus emberek magabiztosnak tűnnek, a kritikát rendkívül rosszul viselik. Ha megpróbálsz óvatosan visszajelzést adni, az védekező reakciót, sértődést vagy haragot válthat ki.


5. Idealizálás és leértékelés

Eleinte a nárcisztikus barát idealizálhat téged, elhalmozhat figyelemmel és elismeréssel. Azonban idővel kritikus és lekezelő lehet, ami az önértékelésed sérüléséhez vezethet.


Milyen veszélyekkel járhat egy nárcisztikus barátság?


1. Érzelmi kizsákmányolás

A nárcisztikus barát állandó figyelmet és támogatást igényelhet, miközben nem ad viszonzást. Ez érzelmi kimerülést és frusztrációt okozhat.


2. Bántó kritika és manipuláció

Idővel a nárcisztikus viselkedés érzelmi bántalmazássá fajulhat, ahol állandóan a te hibáidra mutogatnak, miközben követelik az elismerést.


3. Aláásott önbecsülés

A nárcisztikus emberek hajlamosak aláásni mások önbizalmát, hogy fölényben érezhessék magukat. Ez hosszú távon az önértékelésed romlásához vezethet.


4. Kapcsolati egyensúlyhiány

A nárcisztikus emberrel való kapcsolatban körülötte forog a világ: hogy mit adhatsz neki, hogyan támogatod. Ez egyoldalú kapcsolati dinamikához vezet.


Mit tehetünk egy nárcisztikus baráttal szemben?


1. Ismerd fel a helyzetet

Az első lépés az, hogy felismered: a barátod viselkedése nem egészséges, és nem a te hibád, ha nem tudsz megfelelni az összes elvárásának.


2. Állíts fel határokat

Húzd meg a határaidat. Tanuld meg tisztán jelezni, mi az, amit képes vagy megtenni és mi az, amit nem.


3. Időben vedd észre a manipulációt és térj ki előle

A nárcisztikus személy gyakran próbál bűntudatkeltéssel vagy drámával manipulálni. Logikus érveléssel dolgozik, így nem könnyű észrevenni. Lehet, hogy csak utólag sikerül, ami újabb rossz érzést kelt, hogy nem tudtál kiállni magadért.


4. Beszélj másokkal

Fontos, hogy támogató közegben elmondhasd az érzéseidet. Barátokkal, családdal vagy egy szakemberrel való beszélgetés segíthet megérteni a helyzetedet. Ha van más érintett barát, sokat segíthettek egymásnak a megküzdésben és a hogyan tovább-ban. Minél több esetet beszéltek át, a hasonló tapasztalatok által utólag annál jobban felismerhetitek és feldolgozhatjátok, amit átéltetek.


5. Fontold meg a kapcsolat korlátozását vagy lezárását

Érdemes mérlegelni, hogy mit ad és mennyi kárt okoz a barátság. Előfordulhat, hogy a legjobb döntés az eltávolodás. Fontos felismerni, hogy elvekre és múltra való hivatkozássokkal nem érdemes egy toxikus kapcsolatot fenntartani.


Összegzés

Egy nárcisztikus barát - különösen az elején - érdekes és vonzó lehet, de hosszú távon komoly károkat okozhat az önértékelésünkben. A barátság sok megértést, türelmet és erős határkezelési készségeket igényel. A kihívásokkal teli kapcsolódás lehetőséget is nyújthat a személyes fejlődésre, ha közben tudjuk tartani magunkat, a saját mentális egészségünket és érzelmi egyensúlyunkat. Amint ezt veszélyben érezzük, felismerjük a jeleket, határokat állítunk fel, és ha szükséges, a saját mentális egészségünk érdekében eltávolodunk, ill. véget vetünk a baráti kapcsolatnak.

___

Forrás: Vizin Gabriella: A személyiségzavarok I.: etiológia, epidemiológia és tünettan, 2019.


____

Amennyiben ismerős a helyzet, és szeretnél a baráti kapcsolat lezárásáról szakemberrel beszélni, írj:

Vanyovszki Mária


nárcisztikus barátság

Comments


bottom of page