Amikor változtatunk a kommunikációnkon, változik a gondolkodásunk, változnak a kapcsolataink és mindezzel a valóságunk is.
Az egyik nagy kedvencem a »kell«.
Elképesztően gyakran használjuk ezt a pici szót, és valami felső, megkérdőjelezhetetlen erőt tulajdonítunk neki.
Amint kicseréljük a »kell«-t, könnyebbé válnak a döntési helyzetek.
Időről-időre érdemes saját magunk tolmácsaiként átfordítani, mi van éppen mögötte.
Akár magadnál, akár másnál veszed észre, kérdezz rá: - Ki szerint kell? - Ki/mi mondta, hogy kell? - Milyen célból kell? - Milyen okból kell? Stb. Amíg nincs meg az eredete, addig kérdezz tovább. Majd nézd meg, mivel helyettesíthető ez a rövid, de hatalmas erejű és néha végtelenül korlátozó szócska.
A szinonima »muszáj« ugyanez a kategória.
Miután a fentiekhez hasonló kérdésekkel megvizsgáltad a kell/muszáj eredetét, szándéktól és kontextustól függően keress rá olyan átfogalmazást, amitől személyessé és kezelhetővé válik: - szeretném - akarom - XY szeretné/akarja - érdemes - hasznos - lehetőség van benne - XY szerint az a jó/érdemes/hasznos - én úgy gondolom, hogy jó/érdemes/hasznos Stb.
E cserék révén más megvilágításba kerülhetnek helyzetek, könnyebbé válhatnak döntések, fejlődik a kommunikációnk, és egyre jobbak lesznek az emberi kapcsolataink is. Persze, a »kell«-nél is vannak kivételek. Pl. ha WC-re kell menni, nincs mese… Az olyan igazi »KELL«, amin nem változtat az, ha átfogalmazom »szeretnék kimenni«-re. ________
Ha szeretnél változtatni a kommunikációdon, az emberi kapcsolataidon és ezeken keresztül a valóságodon, írj a maria.vanyovszki@gmail.com címre.
Vanyovszki Mária
Coach | Mentor | Tanácsadó
Comments