Miközben mindannyian vágyunk az elismerésre, nagyon sokszor szembesülünk azzal, hogy a dicséretet nem mindenki tudja fogadni, kényelmetlenül érezzük magunkat, zavarba jövünk tőle. Mi állhat a háttérben, miért és hogyan érdemes ezzel foglalkozni, ezekről szól a cikk.

Hogyan hat ránk az elismerés, a dicséret?
Az elismerésnek, dicséretnek és pozitív visszajelzésnek jelentős neurobiológiai hatása van, amely befolyásolja az agyunk működését, érzelmi állapotunkat és akár hosszú távú motivációnkat is.
Mi az oka, ha valaki nem tudja fogadni a dicséretet, kényelmetlenül érzi magát, zavarba jön tőle?
Több oka is lehet annak, amikor valaki nem tud a kapott elismeréssel mit kezdeni.
A szerénység mint társadalmi elvárás
Amikor azt nevelik belénk, hogy a dicséretet nem illik elfogadni, sőt illik visszautasítani.
Alacsony önértékelés
Akinek alacsony az önértékelése, nem érzi hitelesnek a dicséretet, hiszen az ellentmond a saját énképének. A kapott dicséret kognitív disszonanciát okoz, a fogadó fél ignorálja, elutasítja, sőt lekicsínyli a saját érdemét.
Például: “Á nem volt ez olyan nagy dolog,”
Belső szorongás kiváltója
A Fear of Success (Sikerfélelem – Horner, 1972) elmélete szerint egyesek szorongást éreznek attól, hogy ha megdicsérik őket, mivel attól tartanak, hogy akkor több elvárás nehezedik rájuk a jövőben.
Bizalmatlanság, hátsó szándék feltételezése
Aki gyakran tapasztalt manipulációt, bizalmatlanul fogadhatja a dicséretet, és folyton keresheti a mögöttes szándékot. Ez különösen igaz lehet munkahelyi környezetben, ahol a dicséretet gyakran stratégiai eszközként is használják.
Miért érdemes a dicséretet megtanulni fogadni?
Az előző írásomban részletesen beszámoltam a jótékony agyi folyamatokról.
Neurológiai kutatások megerősítették azt is, hogy aki önértékelési problémákkal küzd, annak dicséret hallatán az agyban kevésbé a jutalmazó rendszer, sokkal inkább az önkritikus régiók aktiválódnak.
A depresszióval, szorongással küzdők negatív önbeszéde pedig egyenesen semlegesíti a kapott dicséret pozitív hatását.
Hogyan lehet megtanulni dicséretet fogadni?
Tudatosítás – Ismerjük fel, ha reflexből vissza szoktuk utasítani a dicséretet.
Egyszerű elfogadás – Ne mentegetőzzünk, kezdjük el egy egyszerű "Köszönöm!"-mel fogadni a dicséreteket.
Belső munka az önértékeléssel - Ha valaki dolgozik a saját pozitív énképén, könnyebben fogadja majd el másoktól is az elismerést. Ebben érdemes szakember segítségét igénybe venni.
Reális dicséret adása másoknak – Építsük be az életünkbe, hogy mi magunk is mondjunk reális, jó dicséreteket természetesen. Amikor egyre jobban tudunk másokat dicsérni, a kapott dicséretek befogadása is egyre jobban megy majd.
Akár az önértékelésében, akár a kommunikációjában szeretne fejlődni, várom megkeresését!
Vanyovszki Mária

Commenti